Led na šoferšajbni: Šta uraditi kada je zaleđena i unutrašnja strana vetrobranskog stakla?

S početkom zime stižu i „minusi“ posebno tokom noći pa je uobičajeno da nas ujutru sačeka led na šoferšajbni. Tada na scenu stupa strugalica za led, kao najjednostavnije rešenje ovog problema,

Postavlja se pitanje, šta raditi ako se led na šoferšajbni javio i sa njene unutrašnje strane?

Postoji razlog zašto se i to dešava. Led se, naime, stvorio jer se vlaga u kabini kondenzovala na staklu, a zatim se smrznula kada je temperatura pala ispod nule.

Poplave na putu: Kroz koliko vode može proći prosečan auto, a koliko je previše?

Led na šoferšajbni: Rešenja i trikovi

Najbolji savet za početak je da na licu mesta uklonite vlagu otvaranjem vrata i provetravanjem automobila.

Potom uzmite strugalicu za led i upotrebite ventilaciju s toplim vazduhom usmeren na šoferšajbnu, ali pre toga, položite krpu ili peškir preko gornje površine instrument table kao bi upile otopljenu vodu iz leda.

Pritom nikako nemojte koristiti tečenost za odmrzavanje iznutra, jer ona poseduje hemikalije koje mogu biti štetne za zdravlje.

Brojni noviji automobili imaju integrisani senzor registrovanja vlage koji pomaže sistemu klimatizacije da proceni količinu vlage ili ledna na šoferšajbni s unutrašnje strane što bi trebalo da spreči zamagljivanje ali da se ikada javi zaleđeno vetrobransko staklo.

Isto tako, korišćenje recirkulacije vazduha ili isključen klima uređaj (ako ga automobil ima) takođe može uzrokovati zamagljivanje vetrobranskog stakla. Da biste to sprečili, koristite klima uređaj u „automatskom“ načinu rada, savetuje Jutarnji list.

Koliki bi trebalo da bude pritisak vazduha u gumama zimi?

Trik: suvom krpom češće prebrišite vetrobransko staklo s unutrašnje strane nakon vožnje što će pomoći da se ne pojavi led na šoferšajbni tokom noći.

Ne manje važno: potrudite se da u kabini bude što manje vlažnosti preko noći što znači da bi trebalo da uklonite sneg s cipela pre nego što uđete u automobil jer upravo vlažni tepisi koji ostaju iza vas utiču na kondenzaciju stakala. Isto tako i vlažna odeća u kabini izaziva led na šoferšajbni s unutrašnje strane, pa ih ne ostavljajte u automobilu kao ni druge vlažne stvari.

Možete čak i izvaditi tepihe kako biste ih osušili u svom domu preko noći ili koristiti gumene prostirke tokom zimskih meseci. Jutra će vam sigurno biti ugodnija i s manje problema pre vožnje.

Related posts

Ovo je najbrži način da zagrejete svoj automobil

Držite se ovih pravila kad sednete za volan, a napolju je magla

U ovim zemljama zabranjeno je voziti u zimskoj jakni ili kaputu