Početna » Fejsbuk vam preti blokadom profila zbog kršenja autorskih prava? Sledeći koraci otkrivaju da li se radi o prevari

Fejsbuk vam preti blokadom profila zbog kršenja autorskih prava? Sledeći koraci otkrivaju da li se radi o prevari

by admin

Da li vam je možda stigla poruka u Fejsbuk inboks ili na e-mail da vam zbog kršenja autorskih prava preti blokada profila na Fejsbuku? I dok u panici razmišljate što ste tačno objavljivali proteklih dana, u poruci čitate da odluka ipak nije konačna i da na nju možete da se žalite klikom na priloženi link.

Pre nego što kliknete na link koja vam se tako lepo nudi, stanite. Verovatno se radi o još jednom pokušaju tzv. fišinga (), a samo od vas zavisi da li će sajber kriminalci doći do vaših ličnih podataka i Fejsbuk profila ili ne, piše Zimo.dnevnik.hr.

Naime, iz kompanije za sajber sigurnost upozorili su na fišing kampanju koja se širi među korisnicima Fejsbuka, a koja na prvi pogled (ali samo na prvi pogled) izgleda kao legitimna poruka Fejsbuka.

Link koji se nudi podseća na pravi Fejsbukov link za ulaganje žalbe na njihove odluke. No, čim korisnik klikne na njega, otvara se prozor u kojem se „zbog njegove sigurnosti“ traži da upiše korisničko ime i lozinku svog profila na popularnoj društvenoj mreži.

Upisivanjem tih podataka, upozoravaju iz kompanije , korisnici zapravo prepuštaju kontrolu nad svojim korisničkim profilom sajber kriminalcima.

Koje su šanse da vam obrisani Instagram i Fejsbuk nalozi budu vraćeni?

Kako prepoznati lažne poruke?

Zaista nije potrebno puno vremena ni znanja kako bi se prepoznale takve fišing poruke. Dovoljno je pažljivo pregledati poruku, a pre svega, ko je šalje. Ne samo ime koje piše nego i e-mail adresu s koje je poruka poslata, odnosno profil s kojeg je poslata.

Fejsbukove službe uvek imaju službene Fejsbuk adrese, a profil njihove korisničke službe sigurno neće biti „nedostupan“ kad kliknete na podatke o njemu.

Nakon toga pažljivo pročitajte ono što zaista piše. Većina sajber kriminalaca, kako bi izbegla spam filtere, prave namerne pravopisne greške. Fejsbukova službena korespodencija takvih grešaka nema.

Sledeći korak je da pogledate sam link. Sajber kriminalci iskorišćavaju sve moguće načine kako bi link izgledao što stvarnije i bliže pravom Fejsbuk linku.

Kada pogledate putanju linka, možda ćete primetiti adresu poput „facebook.com/notes“, što je zapravo legitiman link. Naime, korisnici Fejsbuka mogli su donedavno da zapisuju beleške i objavljuju ih na Fejsbuku. Ta opcija je ukinuta prošle godine, ali su postojeće bleške i dalje vidljive.

Takvu belešku sajber kriminalci iskorišćavaju kako bi dali legitimnost svojoj poruci. Iako link koji se navodi u toj poruci izgleda kao da je originalno Fejsbukov, zapravo vodi na potpuno drugu stranicu.

Rezultati Gugl pretrage postaju sve gori, pokazalo istraživanje

Kako se zaštititi?

  1. Nemojte paničiti,
  2. Proverite ko je poslao poruku. Ne samo ime već i samu e-mail adresu,
  3. Obratite pažnju na pravopisne greške i ne klikćite na bilo šta u poruci,
  4. Ako mislite da ste možda zaista pogrešili, upišite adresu spornog linka u svoj pretraživač i proverite da li ste dobili upozorenje o kršenju pravila (nemojte da klikćete link u poruci, nego ga „kopipejstujte“),
  5. Ako ste već upisali svoje podatke, a još uvek imate pristup svom Fejsbuk profilu, obavezno promenite lozinku. Ako ste izgubili pristup, odmah se javite korisničkoj službi Fejsbuka.

Slični članci

Ostavite komentar