Prvi veliki praznik filmske umetnosti u Evropi u ovoj godini, 73. festival u Berlinu, svečano će biti otvoren 16. februara svetskom premijerom američke romantične komedija She Came to Me („Ona je došla meni“), rediteljke Rebeke Miler, sa oskarovkom En Hatavej u glavnoj ulozi.
Najglamurozniji deo ove ceremonije, kako pišu nemački mediji, biće uručenje nagrade Zlatni medved za životno delo Stivenu Spilbergu, višestrukom oskarovcu, legendarnom američkom reditelju, producentu i scenaristi koji je tokom karijere snimio više od 100 filmova i TV serija. Velikanu koji je obeležio umetnost „pokretnih slika“ biće priređen omaž a na gala projekciji biće prikazan i njegov najnoviji film, intimna, autobigrafska saga „Fabelmanovi“.
Kako su najavili čelni ljudi Berlinala, Karlo Katrijani i Marijet Risenbek, za „uvod“ u ovogodišnji festival izabrana je romantična, duhovita i optimistična drama „Ona je došla meni“, koja će biti prikazana van konkurencije, a na crvenom tepihu ispred Teatra Am Potsdamer Platz očekuje se glavna ekipa filma – pored rediteljke Miler i En Hatavej, publici Berlinala pokloniće se i Piter Dinkledž, koji igra glavnu mušku ulogu, oskarovka Marisa Tomej, DŽoana Kulig i Brajan d’Arsi DŽejms.
U glavnom programu 73. Berlinala, u trci za Zlatnog medveda biće prikazano 19 ostvarenja, a takmičarsku selekciju je pre dva dana, u poslednji čas (kako je objavio časopis Verajeti), zaključio animirani film Art College 1994, reditelja Liu Jiana, koji je prvobitno bio planiran za Kanski festival.
U glavnoj konkurenciji su nova ostvarenja reditelja koji su prethodnih godina trijumfovali u Berlinu, poput Filipa Garela, Kristijana Pecolda, DŽona Trengova… a, kako je najavio Katrijani, šest filmova u glavnoj konkurenciji režirale su žene. Podsećanja radi, zanimljivo je da su na prošlogodišnjem festivalu trijumfovale upravo žene – Zlatnog medveda za najbolji film osvojila je španska rediteljka Karla Simon za dramu „Alkaras“, Srebrni medved za režiju pripao je Kler Deni („Obe strane oštrice“) i Nataliji Lopez Galjardo („Robe of Gems“), a za najbolji scenario Lajli Štiler, za tragikomediju „Rabije Kurnaz protiv DŽordža V. Buša“, u režiji Andreasa Drezena.
Kako je istakao Katrijani, na Berlinale se ove godine vraćaju slavna autorka Margarete Von Trote sa poetskom sagom „Ingeborg Bachmann – Journey into the Desert“, francusko-iranska rediteljka Emili Atef sa uzbudljivom tinejdž ljubavnom pričom Someday We’ll Tell Each Other Everything („Jednog dana ćemo sve reći jedno drugom“), a zanimljivo je da će film „Totem“ rediteljke Lile Avil, naša publika premijerno gledati odmah posle berlinske, na 51. Festu koji počinje 24. februara.
Francuski filmmejker Filip Garel „juriša“ na Zlatnog medveda sa porodičnom dramom The Plough, Kristijan Pecold, jedan od vodećih nemačkih reditelja današnjice sa filmom Afire („Vatra“), a na ovoj listi su i BlackBerry („Borovnica“) kanadskog reditelja Meta DŽonsona, australijski „Limbo“ Ivana Sena, francusko-portugalska koprodukcija Bad Living („Loše življenje“) u režiji Žoa Kanija, triler „Manodrome“ DŽona Trengova, koji vodi publiku u Južnu Afriku, The Shadowless Tower („Kula bez senke“) kineskog glumca i reditelja Zanga Lua.
Do 26. februara, koliko traje 73. izdanje Berlinala, u glavnoj selekciji biće prikazani i francusko-japanska drama „On the Adamant“ Nikolasa Filiberta, The Survival of Kindness („Preživele ljubaznosti“) Rolfa de Hera, animacija „Suzume“ mladog japanskog reditelja Makota Shinkaia.
Glavnom žiriju predsedavaće glumica Kristen Stjuart, a u poslednji čas, prema pisanju Verajetija, objavljena su imena ostalih članova ovog žirija – o najboljim ostvarenjima odlučivaće i prošlogodišnja pobednica Berlinala Karla Simon, vodeća španska rediteljka i scenaristkinja, slavni rumunski reditelj i scenarista Radu Žude, nemačka rediteljka i spisateljica Valeska Grisebač, iransko-francuski glumac Golšifteh Farahani, američki direktor kastinga i producent Frensin Majsler, i hongkonško-kineski reditelj i producent Joni To.
Pored Zlatnog medveda za najbolji film, na Berlinalu se dodeljuju Gran pri žirija, kao i Srebrni medvedi za najboljeg reditelja, glumca, glumicu, scenario i filmsku muziku. Od 1992. dodeljuje se i nagrada Tedi za film koji se bavi tematikom LGBT populacije.
Solidarnost sa Ukrajinom
Publika Berlinala, u okviru programa Solidarnost sa Ukrajinom, videće dokumentarni film „Superpower“, ratni zapis koji su Šon Pen i Ajron Kaufman snimili prošle godine, tokom mesec dana boravka u ovoj zemlji, a biće upriličen i okrugli sto posvećen tragičnim zbivanjima u ovoj zemlji.
Srpska koprodukcija „Musik“ u trci za Zlatnog medveda
U trci za Zlatnog medveda je i nemačko-francusko-srpska koprodukcija „Musik“ rediteljke Angele Šanelek, koja je 2019. trujumfovala na Berlinalu sa porodičnom dramom „Bio sam kod kuće, ali“, koji joj je doneo Srebrnog medveda za režiju. Mi smo je upoznali na 47. Festu, a videćemo je i na ovogodišnjem, 51. „festivalu festivala“. Koproducenti njenog novog ostvarenja su Vladimir Vidić i Nataša Damnjanović.
Jedan od predstavnika ovdašnje kinematografije u glavnoj selekciji 73. Berlinala je hrvatski glumac Leon Lučev, koji je ostvario zapaženu ulogu u filmu „Disco Boy“, francusko-italijansko-poljsko-beligijskoj koprodukciji, u režiji Đakoma Abruzesa.Antmen i Osa: Kvantumanija
Na velikom bioskopskom ekranu avanture Skota Langa kao Antmena (u tumačenju Pola Rada) prvi put su prikazane u Marvelovom filmu 2015, a tri godine kasnije usledio je drugi deo franšize „Antmen i Osa“. Ovogodišnji nastavak o superheroju koji 16. februara stiže u bioskope, donosi neke nove izazove za Langovu porodicu i njega. Superherojski tandem Skot Lang i Houp (Evanđelin Lili) vraćaju se kako bi nastavili svoje avanture kao Antmen i Osa. Zajedno sa svojim porodicama iznenada se nalaze u situaciji istraživanja Kvantne oblasti kada se, u interakciji sa novim čudnim stvorenjima, upuštaju u avanturu koja će ih gurnuti izvan granica onoga što su zamišljali kao moguće. Reditelj Pejton Rid ponovo preuzima režisersku palicu, a o najnovijem nastavku ističe da se priča više fokusira na Kvantni svet o kom se u prva dva dela samo letimično govorilo. „Bilo je zanimljivo jer su prethodni filmovi smešteni u San Francisko, dok smo ovde stvorili neverovatno složen tzv. subatomski svet, kao i okruženje i ekosistem i bića koja nastanjuju taj svet“, istakao je on. Pored pomenutih u filmu igraju i: Majkl Daglas, Mišel Fajfer i, po prvi put u ovom nastavku, Bil Marej.
Moja vila šeprtlja
Violeta, radoznala i luckasta vila se izgubila u ljudskom svetu. Da bi se vratila u svoj vilinski svet, ona se udružuje sa dvanaestogodišnjom devojčicom Maksi i otkriva svoju pravu sudbinu. Violeta je na obuci da postane zubić vila, ali umesto da stvara zabavne igračke kao prava zubić vila, sve što ona uspeva da napravi su… ljubičice. Sada joj predstoji godišnji ispit: Samo vile koje ga polože dobijaju dragulj uz pomoć kojeg mogu da pređu iz ljudskog u vilinski svet, kako bi sakupile mlečne zube i stvorile igračku. Naravno, Violeta slavno pada na ovom ispitu. Ali ona ne bi bila Violeta ako bi je to sprečilo u bilo čemu. Ne časeći časa, ona krade misiju i dragulj od najbolje učenice Jolande i tako se ušunja u ljudski svet. Tada ona završava u Maksinoj novoj sobi, i njih dve polaze u nezaboravnu avanturu. Film je sinhronizovan na srpski a režiju sinhronizacije potpisuje Dušica Novaković, dok su glasove junacima pozajmili: Đurđina Radić, Darija Vračević, Nemanja Živković, Branislav Platiša, Milan Tubić, Dušica Novaković, Viktor Majer, Bojan Hlišć, Mateja Vukašinović, Tatjana Dimitrijević, Marko Marković, Ognjen Drenjanin.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.