Terapija na recept: Da li će lekari uskoro prepisivati posetu muzeju kao lek?

Poseta muzeju, ako se nadležni sa idejom usaglase, mogla bi se naći na listi lekova koje psihijatri prepisuju ljudima kao tretman protiv depresije, pored naravno, tradicionalnih medikamenata.

U svetu se ova vrsta terapije primenjuje u američkim, kanadskim, i nedavno u briselskim muzejima.

Na pitanje „Koliko poseta muzejima može da ublaži depresivnost, anksioznost i stres“ trenutno odgovaraju psihijatri u univerzitetskoj bolnici Brugman u Briselu, koji bi uskoro trebalo imati i zvaničane rezultate ovog istraživanja.

Danas je pitao stručnjake iz oblasti medicine, umetnike i kulturne radnike – šta misle o ideji da lekari u Srbiji uskoro počnu „prepisivanje“ muzeje kao vid terapije pacijentima.

Žarko Trebješanin, psiholog, ukazuje da je lekovitost umetnosti odavno poznata.

– Naravno da mogu biti na ovaj način upotrebljeni muzeji, ali ne samo oni. Odavno se zna da su priče, pesme, književnost, umetnost, kao i kultura veoma lekoviti – kaže Trebješanin.

Branko Milisković, umetnik, saglasan je sa učinkovitim terapeutskim dejstvom umetničkih dela.

– Ne vidim razlog zašto poseta muzejima ne bi bila deo terapije. Muzeji, galerije i druge institucije umetnosti, trebalo bi da budu mesta gde ljudi dolaze, ne samo na otvaranjima zbog socijalizacije i biznisa, već i tokom radnih dana, da provedu nekoliko sati sami sa sobom, da uspostave kontemplaciju sa umetničkim delima, pročiste i izoštre svoja čula, osnaže empatiju i razumevanje, kultivišu estetiku i da na taj način pronađu smisao življenja i pomognu sebi u prevladavanju depresije i drugih bolesti. Umetnici dobro znaju koliko je jaka moć volje i verovanja u sebe – ukazuje Milisković.

Slavica Pešić, PR menadžer u umentosti kaže da ćemo još dugo čekati na ovaj vid terapije u našoj zemlji, ali veruje da je svaki „umetnički dejt“ lekovit.

– U Srbiji lekari još uvek pacijentima ne preporučiju ni odlazak u prirodu, niti da praktikuju jogu i meditaciju u cilju poboljšanja zdravlja, tako da za posetu muzejima na recept mislim da ćemo da se načekamo. Lično, oduvek verujem da je svaki „umetnički dejt“ lekovit, i ne samo odlazak u muzej nego i u pozorište, bioskop… – naglašava Pešić.

Goran Stojčetović, umetnik čiji je princip rada dubinskog crteža prihvaćen od stručnog tima Klinike za psihijatriju VMA, smatra da umetnost ima isključivo tu ulogu u ljudskoj civilizaciji.

– Organizovane posete muzejima i galerijama su, na primer, sastavni deo terapije u Dnevnoj bolnici Klinike za psihijatriju VMA, gde sam vodio Art brut studio od 2015. do 2020. godine. Verujem da i mnoge druge bolnice imaju sličan program, kao i da svaki psiholog i psihijatar vrlo dobro zna isceljujuću snagu koju umetnost poseduje. Kao umetnika, raduje me svaka društvena svest o toj vrsti vrednosti koju umetnost nosi, čak sam ubeđen da umetnost ima isključivo tu ulogu u ljudskoj civilizaciji. Zato, ova ideja bi morala da ima definisanu komunikaciju između kustosa i lekara, i svih specifičnosti oko stvaranja uslova za realizaciju poseta – smatra Stojčetović.

Dr Aleksandra Bubera Ninić, specijalista psihijatrije dala je kompaktan odgovor na ovu temu, i između ostalog istakla da je u pitanju odlična ideja koja se uklapa u svetske trendove prevencije i lečenja mentalnih poremećaja, i da je treba podržati.

– Ideja da se osobama koji se bore sa nekim mentalnim poremećajem pored ostalih vidova terapije, o trošku države omoguće i posete muzejima, galerijama (a što da ne i pozorištima, bioskopima, koncertima) je odlična i uklapa se u svetske trendove prevencije i lečenja mentalnih poremećaja i treba je podržati – smatra Ninić.

Dok je radila u Dnevnoj bolnici za lečenje mentalnih poremećaja u Somboru, jedan deo terapijskog programa se sastojao u organizovanim posetama pacijenata uz pratnju nekoga od osoblja (lekar, medicisnka sestra, psiholog, socijalni radnik i slično) pozorištu i galerijama. Prema njenim rečima, ove institucije rado su se odazivale na njihove molbe i saradnja je tekla odlično.

– Budući da se sada insistira da svi metodi lečenja budu „evidence based“, logično je da su kolege iz Brisela lansirale pilot projekat koji je odmah bio praćen i istraživanjem, za koje sam uverena da će potvrditi pozitivne efekte poseta institucijama kulture na mentalno zdravlje.
Upoznata sam i sa tim da se i naši stručnjaci koji su dali izjave za medije o ovoj ideji slažu sa ovom konstatacijom. Ipak, dodala bih još nekoliko važnih stvari – bitno je da se ovakve posete odobravaju „u društvu“ to jest da osoba koja pati od mentalnog poremećaja može, ukoliko želi, otići u posetu instituciji sa članovima porodice ili prijateljima – onima koji su osobi važna mreža podrške – kaže Ninić.

Naravno, dodaje ona, u pojedinim slučajevima terapijski cilj bi bio i da se osoba osposobi da ode sama (na primer kod lečenja paničnog poremećaja i agorafobije koji su veoma česti), ali, kako kaže, u većini slučajeva odlazak u društvu bi pomogao u resocijalizaciji osobe koja se bori sa mentalnim poremećajem.

Ninić naglašava da bi najvažnija stvar bila pre svega, da se u zemlji Srbiji konačno reguliše delatnost psihoterapije i to ne samo kao delatnost koju mogu obavljati samo psiholozi, već i ostali profesionalci koji se bave mentalnim zdravljem (psihijatri, specijalni pedagozi, socijalni radnici itd.) i koji imaju završenu dugogodišnju obuku i rade pre dobijanja diplome nekoliko godina pod supervizijom svojih mentora.

– Kao i ostali psihoterapeuti drugih profesija sa završenim osnovnim najmanje četvorogodišnjim studijama i završenom odgovarajućom obukom i radom pod supervizijom i završenom psihoterapijskom propedeutikom na nekom od univerziteta u trajanju od godinu i po do dve godine gde bi polagali sve ono što na svojim osnovnim studijama nisu učili, a potrebno je da znaju ukoliko se bave psihoterapijom i gde bi imali praksu u institucijama koje se bave lečenjem mentalnih poremećaja – ističe Ninić i dodaje da je tako regulisana profesija i delatnost psihoterapije na primer u susednoj Hrvatskoj, što je veoma dobro.

– Pitate se možda kakve veze ovo ima sa posetom muzejima i ostalim institucijama kulture? Veza je neophodna i logična. Ukoliko osoba sa mentalnim poremećajem nije u stanju da ustane iz kreveta, obuče se, obavi osnovnu ličnu higijenu, jede, izađe iz kuće, teško da je možete „poslati na recept u muzej“. Neophodno je tu osobu prvo dovesti u stanje da može i želi da ode u muzej. A tu je neophodno u najmanju ruku psihoterapijsko lečenje, a nekada i lečenje lekovima i hospitalizacija. Zato je neophodno raditi i na tome da pacijenti budu u situaciji da im se propiše i „psihoterapija na recept“, kao što se propisuju i lekovi, a onda kada već postignemo poboljšanje ili delimičnu remisiju, možemo propisati i „posetu instituciji kulture na recept“- zaključuje Aleksandra Bubera Ninić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Related posts

(FOTO) Nemci su pisali kako Jugosloveni zbog ovoga čekaju u ogromnim redovima: Sećate li se brenda “Sebastian”?

INTERVJU Pjer Žalica povodom „Praznika rada“: Nema tu šta da se slavi, ali ima za šta da se buni

Otkriven nepoznati Markesov roman, glavna junakinja sredovečna žena koja ima erotsku aferu