Slika koja vas na ovom ostrvu dočekuje podseća na filmski set.
Na Žirju, najdaljem, ali najvećem ostrvu šibenskog arhipelaga, ponekad važe drugačija pravila. Ako dođete automobilom, to ćete primijetiti već u Šibeniku kada se ukrcate na trajekt – u rikverc. Sasvim je jasno, kada posmatrate ljude na palubi ili u salonu, ko je izgubljeni turista, ko je upravo nešto radio u gradu, a ko se posle dužeg vremena vraća na ostrvo.
„Krstarenje“ trajektom traje skoro dva sata i kada pristanete na Ćirju, zaista imate osećaj da ste došli negde veoma daleko. Samo 22 kilometra od Šibenika, kao da ste zakoračili duboko u prošlost. Vreme bez buke i ljubičasto zagađeno nebo, idiličan letnji raj. A zimi… mračni, zaboravljeni raj.
Žirje je imalo najviše stanovnika, skoro 800, pre sto godina. Danas ovde tokom cele godine živi svega stotinak ljudi, a leti nekoliko hiljada. Žirajeva šala je da su to ostrvo sa najviše turista po glavi stanovnika, a to i ne čudi kada se zna koliko prelepih uvala krije Žirje ispod svojih sedam brežuljaka i koliko je lepo tirkizno more koje udara o njegove stenovite obale i koliko su Kornati fotogenični. sa vrha Vela Glava.
Žirje verovatno ima najviše automobila po glavi stanovnika i kilometrima asfaltnog puta. Bar ako se računaju i neregistrovani. Slika koja vas pozdravlja je pomalo nadrealna i podseća na filmski set. Zabačeno dalmatinsko mesto koje se odmah iz luke strmo penje u brdo, a sa svake strane uskog puta, u dvorištima, proširenjima ispred kuća, na zelenim površinama, farovi uglavnom dotrajalih automobila koji sigurno ulaze u kategorija oldtajmera gleda te. Bez registracija, ogledala ili vrata, postoji nešto romantično u njihovoj ružičastosti. Prevozno sredstvo broj dva na ostrvu je i dalje Tomosov motor, a vagoni sa trećeg mesta su mu veoma blizu.
Ćirje su davno otkrili pomorci koji se mreste u njegovim prelepim uvalama od proleća do rane jeseni. Veće uvale na ostrvu su Muna, koja ima pristanište i zaselak, Mikavica, Koromašna i Japlenišće, Kabal, Mala i Velika Stupica, Tratinska, Velika i Mala Nozdra.
Centar grada, koji se jednostavno zove Selo, nalazi se iznad Mune. Sa previše tihih i napuštenih kuća, selo svojim visokim kamenim zidovima i dalje pruža prijatnu hladovinu krivudavim ulicama. Opet scene kao na filmskom setu i iza svakog ugla – opet.
Ćirje je naseljeno još od praistorije, što potvrđuju i ruševine na Kapić brdu. Tada se zvalo Surium, kasnije, u srednjem veku, insula Azuriorum ili Zuri, dok Žirje verovatno potiče od žira hrasta crnike kojim je ostrvo nekada bilo prekriveno. Rekreativni arheolozi uživaće u ostacima vizantijskog sistema utvrđenja ili tvrđave iz 6. veka.
Kao i sva najistaknutija hrvatska ostrva, Žirje je bilo važno vojno strateško uporište, a u Domovinskom ratu, kada je Hrvatska vojska preuzela kontrolu nad obalskim artiljerijskim bataljonom JNA, bilo je neophodno u odbrani Šibenika.
Danas su sve tri barake propale, nakon što su opljačkane i uništene, bez vrata, podova, pločica… i oduševljavaju samo avanturiste svojim mračnim bunkerima obraslim makijom i fantastičnim pogledom na sve strane, prenosi punkufer.hr.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.