Ako pitate prosečnog građanina naše zemlje koji je najviši vrh u Srbiji, verovatno će vam odgovoriti da je to Pančićev vrh. Nekoliko razloga objašnjavaju ovaj (pogrešan) odgovor.
Kao prvo, vrh je dobio ime po po poznatom srpskom lekaru i botaničaru Josifu Pančiću. Ne sme se ni zaboraviti činjenica da se nalazi na Kopaoniku, najpopularnijem skijaškom centru u zemlji.
Postoje i oni koji će vam reći da je najviši vrh Midžor na Staroj Planini, koji se nalazi na granici Srbije s Bugarskom. Ni to, međutim, nije tačan odgovor.
Pančićev vrh je se nalazi na nadmorskoj visini od 2.017 metara, a Midžor je visok 2.169 metara.
Koji je onda najviši vrh u Srbiji?
To je Velika Rudoka na Šar-planini, na samoj granici sa Severnom Makedonijom. Ovaj vrh je visok 2.660 metara, što je svega 4 metara više od Đeravice na Prokletijama, zvanično drugog najvišeg vrha u Srbiji.
Dugo godina, međutim, verovalo se da je upravo Đeravica najviši vrh u zemlji. To je čak donedavno pisalo i u mnogim udžbenicima iz geografije, kao i Statističkom godišnjaku Republike Srbije 2020. Greška je konačno ispravljena godinu dana kasnije.
Postavlja se pitanje zašto se toliko dugo (pogrešno) verovalo da je Đeravica najviši vrh u Srbiji, iako se još od 1972. godine znalo da je Velika Rudoka viša.
Pa, radi se o tome da se Velika Rudoka nalazi veoma blizu granice sa Severnom Makednijom, koja je tek konačno definisana ugovorom iz 2001. godine. Do tada se verovalo da se ovaj vrh nalazi u zemlji našeg južnog suseda, a ne u Srbiji.
Istočni obronci Velike Rudoke su veoma strmi, dok se zapadni blago spuštaju. Vrh se nalazi između druga dva uzvišenja: vrhova Borislavec (2.675 metara) i Golema Vraca (2.582 metara). Između Velike Rudoke i Borislaveca nalazi se veliko ledničko jezero, poznato kao Crno Jezero, iz koga izvire Mazdrača, sliv koji se uliva u Vardar.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.