Podzemni grad Karađorđevića, u kome je poslednju noć u Srbiji proveo kralj Petar II, uskoro otvara vrata javnosti

 

U Podzemnom gradu Karađorđevića, koji se nalazi u Malom Zvorniku, uveliko se radi na na uređenju muzejske postavke koja prikazuje kako je izgledalo tajno ratno skrovište, građeno po nalogu kralja Aleksandra Prvog. Rekonstrukcija ovog kulturnog-istorijskog spomenika državu i opštinu koštala je 75 miliona dinara, prenosi RTS.

Budući da se radi o vojnom objektu koji se nalazi u dubinama strme stene, Podzemni grad dugo godina nije bio otvoren za javnost.

U skloništu podignutom između dva rata, sa čak 12 izlaza okrenutih ka Drini i Republici Srpskoj, svoju poslednju noć u Srbiji proveo je kralj Petar II Karađorđević aprila 1941. godine.

„Ovo je za mene ovako jedan veliki izazov u gradnji i da vidim ovako nešto što je napravljeno još davno 1930 i neke godine i da su inženjeri imali i tada inspiraciju da grade ovakve objekte“, rekla je Vanja Vranjež, arhitekta iz Banja Luke, za RTS.

INTERVJU Princ Filip Karađorđević: Državi više odgovaraju „namireni“ Karađorđevići koji će sedeti skrštenih ruku

Lokacija i namena Podzemnog grada bile su strogo skrivane, a za njegovu izgradnju bili su zaduženi zatvorenici. Nakon ubistva kralja Aleksandra I Karađorđevića u Marseju, zaustavljena je gradnja skloništa.

U Podzemnom gradu Karađorđevića ima oko 70 prostorija i 1.500 metara hodnika. Muzejskom postavkom je obuhvaćena polovina od površine zdanja od 5.000 kvadratnih metara.

S uređenjem i rekonstrukcijom objekta krenulo se 2019. Plan je da Podzemni grad postane glavna turistička atrakcija Malog Zvornika.

„Podzemni grad Karađorđevića, takozvana Kamena devojka je vrlo važan lokalitet ili kulturno-istorijski spomenik nama u ovom mestu. Takođe, sve više postaje poznat i za ljude koji su sa drugih strana, iz cele države, čak i iz susedne države, tako da imamo velike posete sa svih strana“, rekla je Marina Gligorević, direktor TO Opštine Mali Zvornik, za RTS.

Related posts

Zvuči neverovatno, ali ovaj hrvatski grad je površinom veći od Njujorka, Pariza, Berlina i Madrida

Zašto se baš u Švajcarskoj nalaze neki od najboljih gradova za život

Venecija navodno planira da duplira porez za turiste nakon uspešnog eksperimenta naplate ulaza u grad