Vanilice, oblande, šapice, najmirisnije su i najslađe podsećanje na detinjstvo. Na vreme kada su se iz činije, ponekad i krišom, uzimali kolačići, a prah šećer s mirisom vanile ili čokoladni “brkovi” ukazivali na “krivca”.
Šapice su starinski kolač koji može dugo da stoji. Naravno, ako pre toga ne bude pojeden.
U neko prošlo vreme, obavezno su se spremale za novogodišnje i božićne praznike, slave, svadbe.
Nalazile su mesto i u paketima šaka, studenata, vojnika, najčešće spakovani u kartonske kutije od muških košulja i cipela.
I kada su ove kutije stizale na odredište i bile otvorane iz njih je mirisala rodna kuća jer je u šapicama bio nezamenljiv začin – ljubav.
Posebna poslastičarska umešnost za ove starinske kolače nije neophodna, ne treba ni puno sastojaka, a poželjni su limeni kalupi koji se mogu kupiti u limarskim radnjama, pijaci, pojedinim prodavnicama ili pozajmiti iz komšiluka, ako ih niste nasledili sa starim kuvarom ili sveskom sa rukom pisanim receptima.
Spremaju se sa mašću koja daje onaj poznati osećaj „topljenja“ u ustima. Mast se može zameniti margarinom ili maslacom, po volji vam.
Osim četvrt kila masti potrebni su pola kila brašna, poželjno tip 400, tri jajeta i još po četvrt kila šećera i mlevenih oraha.
Prvo se dobro umute mast, šećer i jaja, pa postepeno dodaju brašno i mleveni orasi. Po receptu starih domaćica, ovo testo je potrebno dobro izraditi.
Limeni kalupi se podmažu i pospu brašnom i onda se komadi testa utiskuju u njih. Napunjeni kalupi se naređaju u pleh i šapice se peku 15 do 20 minuta na 180 stepeni.
Ispečene šapice izvađene iz kalupa uvaljuju se u prah šećer zamirisan vanilom.
I to je sve. Preostaje vam samo da uživate, dok se mirisni kolačić topi u ustima.
Više vesti iz ovog grada čitajte na posebnom linku.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.