Šta je sindrom lacertusa? Ovo su simptomi

Sindrom lacertusa, takođe poznat kao sindrom lacertus fibrosus, je stanje koje karakteriše entrapment, odnosno kompresija nervusa medianusa ili okolnih struktura u podlaktici, konkretno u blizini lakta.Sindrom lacertusa često je povezan sa kompresijom dela nervusa medianusa ispod lacertus fibrosus-a, fibrozne strukture koja se nalazi u podlaktici i povezana je sa tetivom bicepsa.Anatomija koja je uključena u sindrom lacertusaLacertus fibrosus je fibrozna struktura koja je formirana od tetive biceps brachi mišića. Nalazi se u prednjem delu podlaktice, prelazeći preko nervusa medianusa u nivou lakta, piše Stetoskop.info.Nervus medianus prolazi kroz podlakticu, pruža motornu i senzornu inervaciju delovima šake i podlaktice. Kada lacertus fibrosus vrši kompresiju na nervus medianus, može izazvati simptome slične sindromu karpalnog kanala ili drugim sindromima kompresije nerava.Sindrom lacertusa – simptomi:
Bol – obično u podlaktici, posebno u blizini lakta, a ponekad se širi do ručnog zgloba ili šake.
Osećaj trnjenja – čest simptom kompresije nervusa medianusa, koji se oseća u prstima ili određenim delovima šake.
Slabost – teškoće u obavljanju pojedinih pokreta šake ili prstiju (npr. hvatanje predmeta).
Bol pri određenim pokretima – simptomi se mogu pogoršati pri savijanju lakta ili prilikom ponovljanih pokreta podlaktice.
Poremećaj senzibiliteta – smanjenje osećaja (hipestezija) ili abnormali osećaji (parestezija) u delovima inervisanim od strane nervusa medianusa (npr. palac, kažiprst i deo srednjeg prsta).Uzroci nastanka sidroma lacertusa
Preopterećenje ili ponovljeni stres – aktivnosti koje uključuju intenzivnu ili ponovljenu upotrebu ruke ili lakta, kao što su dizanje tegova, bacanje ili određeni fizički poslovi, mogu doprineti razvoju ovog stanja.
Trauma ili povreda – direktna trauma ili povreda lakta ili podlaktice može oštetiti ili kompresovati strukture u tom području, što uzrokuje sindrom lacertusa.
Anatomske varijacije – neki pojedinci mogu imati anatomske varijacije koje im povećavaju rizik za nastanak kompresije nerava.
Upala – stanja poput tendinitisa ili tenosinovitisa oko lakta ili tetive bicepsa mogu doprineti kompresiji nerva.Foto: Shutterstock/MakistockDijagnoza i lečenje sindroma lacertusa
Klinički pregled – doktor će proceniti simptome, pitati o aktivnostima koje mogu pogoršati simptome i odraditi provokacione testove koji ukazuju na kompresiju nerva.

Imidžing – u nekim slučajevima, metode poput ultrazvuka ili magnetne rezonance mogu se koristiti za procenu strukture lacertus fibrosus-a i nervusa medianusa.

Elektrodiagnostičko testiranje – elektromioneurografija (EMNG) može se obaviti kako bi se procenila funkcija nervusa medianusa i utvrdio stepen kompresije.Kada je u pitanju lečenje, postoje dva osnovna pristupa, a to su konzervativni i hirurški. Konzervativni pristup obuhvata:
Mirovanje – izbegavanjem aktivnosti koje pogoršavaju stanje može se smanjiti upala i kompresija.
Fizikalna terapija – vežbe istezanja i vežbe jačanja snage mogu pomoći u blažavanju pritiska na nerv i poboljšati funkcionalni status.
Ortoze – u nekim slučajevima, nošenje udlage ili steznika može pomoći u smanjenju kompresije nervusa medianusa.
Nesteroidni antiinflamatorni lekovi (NSAID) – mogu pomoći u smanjenju bola i upale.
Kortikosteroidne injekcije – u nekim slučajevima, kortikosteroidne injekcije mogu se koristiti za smanjenje upale oko nerva.
Ako konzervativno lečenje ne dovede do poboljšanja stanja ili ako su simptomi jako izraženi, može se razmotriti hirurško lečenje. Postupak obično uključuje oslobađanje ili podelu lacertus fibrosus-a kako bi se oslobodio pritisak sa nervusa medianusa, navodi Stetoskop.info.Prognoza sindroma lacertusaUz adekvatno lečenje, kod većine pacijenata dođe do uklanjanja simptoma i vrate se svojim normalnim aktivnostima. Međutim, ako se ne leči, stanje može dovesti do hroničnog bola, oštećenja nerava ili gubitka funkcije pogođene šake i podlaktice.Hirurško lečenje obično je efikasno u ublažavanju simptoma, iako oporavak može potrajati, a fizička terapija može biti potrebna za optimalni oporavak.Sindrom lacertusa je stanje koje izaziva kompresiju nervusa medianusa u podlaktici, često povezano sa strukturom lacertus fibrosus u nivou lakta.„Rana dijagnoza i adekvatno lečenje, koje može uključivati konzervativne ili hirurške pristupe, važni su za uspešan oporavak i prevenciju dugoročnog oštećenja nerva. Ako sumnjate da imate sindrom lacertusa, preporučuje se da se konsultujete sa lekarom radi temeljne procene i formiranja plana lečenja“, poručuje doktor Marić.Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Related posts

Ako nosite ove patike za trčanje, veća je šansa da ćete se povrediti

Srčani udar i hladnoća: Kako se zaštititi?

Zima i prehlade: Dr Katarina Bajec otkriva da li se češće razboljevamo zbog hladnoće